Warsztaty foresightowe: Transformacja 2050

  • Jak możemy sprawić, by zrealizować korzystne scenariusze?

 

  • Czy transformacja energetyczna może się opłacać?

Ważną przesłanką, stojącą za podjęciem przez Veolię Energia Polska decyzji o przeprowadzeniu foresightu energetyki w miastach do 2050 r. jest świadomość zmian w sektorze ciepłowniczym, które zdają się nadchodzić nieuchronnie. Przed sektorem energetycznym, w tym przed ciepłownictwem w Polsce stoi wyzwanie transformacji, a związane jest z nim ryzyko wysokich kosztów inwestycyjnych, wysoce zależnych od wybranej ścieżki transformacji.

Planowanie w czasach niepewności

Niepewność co do ścieżki, którą ma podążać branża nie ułatwia podejmowania decyzji strategicznych. Oba te czynniki – logiczna zależność pomiędzy wybraną ścieżką transformacji a kosztami i niepewność wzajemnie się wzmacniają. Sektor ciepłowniczy jest znaczącym podmiotem w transformacji energetycznej kraju. Moc zainstalowana w tym sektorze znacznie przekracza moc zainstalowaną w sektorze produkcji energii elektrycznej.

Z punktu widzenia Veolii w Polsce, sukces lub planowany sukces transformacji energetycznej w Polsce będzie można prognozować tylko wtedy, gdy różni interesariusze wspólnie zaprojektujemy taką przyszłość, w której koszty transformacji są znane i akceptowane.
Transformacja ma pobudzać rozwój ekonomiczny

Transformacja musi przynieść pozytywne efekty netto dla wszystkich zainteresowanych stron, a jej skutki powinny być ekonomicznie strawne zarówno dla regulatora, społeczeństwa jak i przedsiębiorców. W szczególności, transformacja nie może dokonać się wyłącznym kosztem sektora energetycznego. Ekonomia jest grą o sumie niezerowej – firmy tworzą wartość, która jest następnie dzielona pomiędzy różnych interesariuszy. Transformacja energetyczna zakończy się sukcesem tylko wtedy, gdy będzie miała pozytywny wpływ na PKB i wzrost przedsiębiorstw.

Rozmowa o przyszłości – konkretna i otwarta

Aby poszukiwać odpowiedzi na pytanie o najlepsze strategie transformacji, Veolia Energia Polska zaprosiła do udziału w warsztatach foresightowych szerokie grono interesariuszy sektora energetycznego. Warsztatom foresightowym Transformacja 2050, które odbyły się 23 września w Warszawie, w przestrzeni konferencyjnej The Heart w drapaczu chmur Warsaw Spire, przyświecał cel: wspólnie przygotować się na każdą ewentualność i rozpocząć projektowanie optymalnej strategii transformacji.

W toku warsztatu przedstawiciele przedsiębiorstw energetycznych, instytucji finansowych, izb gospodarczych oraz niezależni eksperci analizowali scenariusze przyszłości branży, które powstały w toku wewnętrznego projektu Veolii Energia Polska Energy 2050.

Co dalej?

Portal internetowy „Transformacja 2050”, który właśnie odwiedzasz, to kontynuacja projektu Energia 2050, w ramach którego zrealizowane zostały opisane powyżej warsztaty. Pragniemy, aby portal, podobnie jak projekt „Energia 2050”, był źródłem wartościowej, eksperckiej, nietuzinkowej wiedzy na tematy związane z przyszłością rynku energii, transformacją energetyczną i pokrewnymi tematami. „Transformacja 2050” jest otwartą trybuną rozmowy o przyszłości energetyki w polskich miastach, animowanej przez Veolię Energia Polska oraz specjalistów w zakresie foresightu strategicznego z firmy 4CF. Zapraszamy do kontaktu i współtworzenia tego portalu ekspertów i interesariuszy rynku energii.

Jeśli zainteresowały Cię warsztaty foresightowe, to z pewnością chętnie przeczytasz także poniższe artykuły:

Otrzymuj najnowsze bezpłatne analizy o przyszłości energetyki w Polsce!

Zapisując się do naszego Newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych w tym celu. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Veolia Energia Polska SA, z siedzibą przy ul. Puławskiej 2, 02-566 Warszawa.

Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących portalu Transformacja 2050 drogą e-mailową. Pani/Pana dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas Newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących portalu Transformacja 2050. Przekazane przez Panią/Pana dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Czytelnicy portalu Transformacja 2050 mogą korzystać z bezpłatnej usługi newslettera, zawierającego informacje o najnowszych analizach i wypowiedziach eksperckich, które publikujemy. Zachęcamy do zapisania się do newslettera: dzięki temu nie przegapisz nowej analizy rozwiązań przyszłości i zapowiedzi wydarzeń związanych transformacją energetyczną w Polsce.