Foresight: Wyjście poza typowe założenia

  • Dlaczego warto analizować przyszłość?

 

  • Co możemy zrobić, aby wyznaczyć wspólne cele dla sektora ciepłowniczego?

 

  • Jakimi torami może potoczyć się transformacja energetyczna w Polsce?

Foresight to dyscyplina badań, zajmująca się analizą możliwych przyszłości i wskazująca drogi, które mogą doprowadzić do spełnienia korzystnych prognoz. W toku projektów foresightowych często pada pytanie pytania „a co, jeśli?” – inspirujące liderów do rozważania wydarzeń, które mogą być sprzeczne z aktualnymi planami i strategiami. Celem foresightu jest zarówno poszerzanie horyzontu myślowego decydentów, jak i udzielenie realnego wsparcia w podejmowaniu strategicznych decyzji. 

Alternatywne wizje przyszłości i zidentyfikowane w toku foresightu niepewne, a przełomowe zdarzenia tworzą nowe ramy do planowania. W niepewnym, zmiennym i niejednoznaczym otoczeniu, foresight pomaga w wytyczeniu właściwych kierunków strategicznych.

Rozmowa o przyszłości

Veolia Energia Polska przeprowadziła w 2019 r. wewnętrzny projekt foresightowy Energy 2050, prowadzony przez firmę doradczą 4CF. Jednym z efektów pomyślnego zakończenia tego projektu foresightowego jest portal Transformacja 2050, który stanowi trybunę do rozmowy o zmianach w polskim sektorze energetycznym dla interesariuszy sektora prywatnego, publicznego i pozarządowego.

Warto stawiać nowe pytania

Energetyka to branża, w której długoterminowe planowanie jest pochodną wysokich nakładów inwestycyjnych i długiego terminu amortyzacji urządzeń i instalacji. Dotyczy to zarówno produkcji, przesyłu, jak i dystrybucji. Sprawdza się tak w energetyce zawodowej, jak w ciepłownictwie. Wyzwania transformacji energetycznej w Polsce również odnoszą się do celów i wartości, które wymagają strategicznego podejścia i konsekwencji w działaniu: zmiany klimatu, jakość powietrza, bezpieczeństwo paliwowe czy zabezpieczenie pewności dostaw energii to wyzwania o charakterze cywilizacyjnym, sytuujące się w centrum dobra wspólnego polskiej gospodarki i społeczeństwa. Zmiany techniki, modeli biznesowych oraz oczekiwań społecznych nie pozostają bez wpływu na energetykę. Pojawiaja się nowe pytania, a w konsekwencji też następuje korekta kursu przedsiębiorstw sektora energetycznego. Decyzje, zmieniające dotychczasowe strategie i podważające obecne modele nie mogą być podejmowane jednostronnie i pochopnie. Ważne więc, by rozmowa na te tematy była prowadzona w sposób transparentny, a nowe pytania, które są wynikiem foresightu, stały się przedmiotem szerokiej dyskusji z udziałem wszystkich interesariuszy sektora.

Zapraszamy ekspertów

Veolia Energia Polska, realizując wspólnie z 4CF projekt Energy 2050 zaangażowała do eksperckiej debaty o przyszłości energetyki w miastach kilkadziesięcioro ekspertów ze świata energetyki, architektury, IT/ICT, paliw, ochrony środowiska, finansów i licznych dziedzin pokrewnych. To otwarte podejście jest rękojmią obiektywnego i partycypacyjnego podejścia do wielkich wyzwań energetycznych, które stoją przed polskimi miastami. Kierując się zasadą otwartości i eksperckości procesu, zapraszamy serdecznie wszystkich przedstawicieli interesariuszy sektora energetycznego do włączenia się w debatę. Dajemy też, za pośrednictwem newslettera Transformacja 2050, możliwość stałego śledzenia rozwoju projektu każdej zainteresowanej osobie – wystarczy skorzystać z formularza na dole strony.

Co dalej?

Portal internetowy „Transformacja 2050”, który właśnie odwiedzasz, to kontynuacja projektu foresightowego Energia 2050. Pragniemy, aby portal, podobnie jak projekt „Energia 2050”, był źródłem wartościowej, eksperckiej, nietuzinkowej wiedzy na tematy związane z przyszłością rynku energii, transformacją energetyczną i pokrewnymi tematami. „Transformacja 2050” jest otwartą trybuną rozmowy o przyszłości energetyki w polskich miastach, animowanej przez Veolię Energia Polska oraz specjalistów w zakresie foresightu strategicznego z firmy 4CF. Zapraszamy do kontaktu i współtworzenia tego portalu ekspertów i interesariuszy rynku energii.

Jeśli zainteresował Cię foresight, to z pewnością chętnie zobaczysz i przeczytasz także:

Otrzymuj najnowsze bezpłatne analizy o przyszłości energetyki w Polsce!

Zapisując się do naszego Newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych w tym celu. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Veolia Energia Polska SA, z siedzibą przy ul. Puławskiej 2, 02-566 Warszawa.

Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących portalu Transformacja 2050 drogą e-mailową. Pani/Pana dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas Newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących portalu Transformacja 2050. Przekazane przez Panią/Pana dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Czytelnicy portalu Transformacja 2050 mogą korzystać z bezpłatnej usługi newslettera, zawierającego informacje o najnowszych analizach i wypowiedziach eksperckich, które publikujemy. Zachęcamy do zapisania się do newslettera: dzięki temu nie przegapisz nowej analizy rozwiązań przyszłości i zapowiedzi wydarzeń związanych transformacją energetyczną w Polsce.