Podatność branży energetycznej na zagrożenia

Chcąc porównać wymienione zagrożenia pod kątem ich potencjalnego negatywnego wpływu na branżę energetyczną w Polsce poprosiliśmy ekspertów o ocenę prawdopodobieństwa ich wystąpienia do 2050 roku oraz stopnia podatności branży energetycznej na ich negatywne skutki. Założyliśmy przy tym, że mówimy o zdarzeniach o skali oddziaływania na polskie społeczeństwo i gospodarkę nie mniejszej niż trwająca właśnie pandemia COVID-19. Eksperci oceniali prawdopodobieństwo ich wystąpienia na skali od 0 do 10, gdzie 0 oznacza zdarzenie, które na pewno nie będzie mieć miejsca przed rokiem 2050, a 10 zdarzenie pewne. Podatność zaś mierzona była stopniem w jakim branża energetyczna odczuje konsekwencje zdarzenia, zakładając że poziom jej przygotowania na to zdarzenie będzie równy obecnemu. Podatność wyrażona została na skali od 0 do 10, gdzie 0 oznacza, że zdarzenie nie będzie mieć najmniejszego wpływu na branżę energetyczną, a 10 że zdarzenie doprowadzi do całkowitej utraty zdolności świadczenia usług przez podmioty obecne na rynku.

Poniżej znajduje się macierz, w której zestawione zostały średnie oceny ekspertów w dwóch, przytoczonych wyżej wymiarach.

1. Burza elektromagnetyczna
2. Susze
3. Wybuch Superwulkanu
4. Radioaktywne skażenie terenu
5. Chemiczne skażenie terenu
6. Ekstremalne fale upałów
7. Udarzenie asteroidy
8. Burze, opady nawalne i podtopienia
9. Plaga szkodzników
10. Zaburzenie działania internetu spowodowane cyberprzestępczoscią
11. Cyklony ekstratropikalne

1. Burza elektromagnetyczna
2. Susze
3. Wybuch Superwulkanu
4. Radioaktywne skażenie terenu
5. Chemiczne skażenie terenu
6. Ekstremalne fale upałów
7. Udarzenie asteroidy
8. Burze, opady nawalne i podtopienia
9. Plaga szkodzników
10. Zaburzenie działania internetu spowodowane cyberprzestępczoscią
11. Cyklony ekstratropikalne

Jak zinterpretować te wyniki? Przeczytaj pełną analizę:

Co dalej?

Portal internetowy „Transformacja 2050”, który właśnie odwiedzasz, to kontynuacja projektu foresightowego Energia 2050. Pragniemy, aby portal, podobnie jak projekt „Energia 2050”, był źródłem wartościowej, eksperckiej, nietuzinkowej wiedzy na tematy związane z przyszłością rynku energii, transformacją energetyczną i pokrewnymi tematami. „Transformacja 2050” jest otwartą trybuną rozmowy o przyszłości energetyki w polskich miastach, animowanej przez Veolię Energia Polska oraz specjalistów w zakresie foresightu strategicznego z firmy 4CF. Zapraszamy do kontaktu i współtworzenia tego portalu ekspertów i interesariuszy rynku energii.

Jeśli zainteresował Cię powyższy artykuł, to z pewnością chętnie zobaczysz i przeczytasz także:

 

 

Otrzymuj najnowsze bezpłatne analizy o przyszłości energetyki w Polsce!

Zapisując się do naszego Newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych w tym celu. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Veolia Energia Polska SA, z siedzibą przy ul. Puławskiej 2, 02-566 Warszawa.

Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących portalu Transformacja 2050 drogą e-mailową. Pani/Pana dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas Newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących portalu Transformacja 2050. Przekazane przez Panią/Pana dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Czytelnicy portalu Transformacja 2050 mogą korzystać z bezpłatnej usługi newslettera, zawierającego informacje o najnowszych analizach i wypowiedziach eksperckich, które publikujemy. Zachęcamy do zapisania się do newslettera: dzięki temu nie przegapisz nowej analizy rozwiązań przyszłości i zapowiedzi wydarzeń związanych transformacją energetyczną w Polsce.