-3%

USD/Kg

Według raportu Urzędu Regulacji Energetyki, w 2019 r. wskaźnik rentowności przedsiębiorstw ciepłowniczych obniżył się o 4,8 punktu procentowego i osiągnął po raz pierwszy od 2013 r. wartość ujemną, -3%. Oznacza to, że ciepłownictwo w skali kraju było branżą, która nie pokryła przychodami poniesionych kosztów. Czy stanowi to zapowiedź trudnej przyszłości dla tej ważnej części sektora energetycznego?

Zmiany klimatu i polityka klimatyczna źródłem ryzyka

Sygnały zmian, które wymuszają postęp w modelach biznesowych branży ciepłowniczej są coraz bardziej wyraźne. Minione lata przynoszą wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 i to ten czynnik przesądził o negatywnej rentowności, która w ramach czystej działalności operacyjnej, zwłaszcza co do produkcji ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu, była dodatnia.

W ostatniej dekadzie systematycznie spada sprzedaż ciepła. Choć polskie przedsiębiorstwa ciepłownicze dokonują powolnej transformacji dywersyfikując swoje źródła przychodów, także ich pozytywna dynamika zostaje utrzymana, to koszty rosną jeszcze szybciej. Zgodnie z raportem URE, ich wzrost w 2019 r. wyniósł 6,2 procent. W zależności od przyjętych strategii w zakresie transformacji energetycznej, koszty, w tym nakłady inwestycyjne mogą przełożyć się średnio- i długoterminowo na nowe strumienie przychodów, trudno jednak wskazać jedną właściwą ścieżkę transformacji dla całego sektora. Dotyczy to w podobnym stopniu strategii biznesowych, jak i rozwiązań technicznych.

Ciepłownictwo można wobec tego nazwać laboratorium transformacji, w którym każdy z 400 koncesjonowanych podmiotów na rynku eksperymentuje z nowymi modelami i rozwiązaniami, ale wyniki tej operacji nie dają się precyzyjnie prognozować.

Regulator przypomina o konieczności transformacji

Podczas konferencji Forum Ciepłowników Polskich 2020 w Międzyzdrojach, w toku sesji foresightowej prowadzonej przez Veolię Energia Polska i 4CF, dyrektor departamentu ciepłownictwa w Ministerstwie Klimatu, pan Piotr Czopek podkreślał, że w sektorze ciepłowniczym przekonanie o konieczności transformacji modeli biznesowych i poszukiwania nowych źródeł przychodów na przyszłość nie jest jeszcze dostatecznie ugruntowane. Komentując wyniki ankiety nt. udziału przychodów ze sprzedaży ciepła w biznesie przedsiębiorstw ciepłowniczych do 2050 r., Dyrektor Piotr Czopek wyrażał też swoje zdziwienie dla wciąż nieco konserwatywnego podejścia do transformacji, które daje się dostrzec w branży.

Wtóruje mu w oficjalnej wypowiedzi Rafał Gawin, prezes URE. „Polskie ciepłownictwo czeka trudny proces transformacji. Jest on wymuszony zaostrzającymi się wymogami środowiskowymi oraz rosnącym kosztem zakupu uprawnień do emisji CO2. Będzie to proces nie tylko długotrwały, ale również kosztochłonny. Jednak sektor musi się zmienić, jeżeli chce sprostać nadchodzącym wyzwaniom i jednocześnie nie stracić szansy na uzyskanie wsparcia finansowego Unii Europejskiej w tym procesie.

Pełne sprawozdanie z sesji foresightowej wraz z omówieniem wyników przedstawiamy w bieżącym wydaniu Transformacji2050.

Co dalej?

Portal internetowy „Transformacja 2050”, który właśnie odwiedzasz, to kontynuacja projektu foresightowego Energia 2050. Pragniemy, aby portal, podobnie jak projekt „Energia 2050”, był źródłem wartościowej, eksperckiej, nietuzinkowej wiedzy na tematy związane z przyszłością rynku energii, transformacją energetyczną i pokrewnymi tematami. „Transformacja 2050” jest otwartą trybuną rozmowy o przyszłości energetyki w polskich miastach, animowanej przez Veolię Energia Polska oraz specjalistów w zakresie foresightu strategicznego z firmy 4CF. Zapraszamy do kontaktu i współtworzenia tego portalu ekspertów i interesariuszy rynku energii.

Jeśli zainteresował Cię powyższy artykuł, to z pewnością chętnie zobaczysz i przeczytasz także:

 

 

Otrzymuj najnowsze bezpłatne analizy o przyszłości energetyki w Polsce!

Zapisując się do naszego Newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych w tym celu. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Veolia Energia Polska SA, z siedzibą przy ul. Puławskiej 2, 02-566 Warszawa.

Przetwarzamy Pani/Pana dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących portalu Transformacja 2050 drogą e-mailową. Pani/Pana dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas Newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Panią/Pana danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących portalu Transformacja 2050. Przekazane przez Panią/Pana dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Ma Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Czytelnicy portalu Transformacja 2050 mogą korzystać z bezpłatnej usługi newslettera, zawierającego informacje o najnowszych analizach i wypowiedziach eksperckich, które publikujemy. Zachęcamy do zapisania się do newslettera: dzięki temu nie przegapisz nowej analizy rozwiązań przyszłości i zapowiedzi wydarzeń związanych transformacją energetyczną w Polsce.